مواد پیشرفته

 • مواد پیشرفته

 • ساخت انواع قطعات با استفاده از تکنولوژی متالوژی پودر برای قطعات سرامیکی، فلزات دیرگداز و مواد مغناطیسی

 • تولید فیلمان و کاتد برای ادوات الکترونیک خلأ از جمله TWT، Klystron، Magnetron

 • تمیزکاری انواع قطعات به روشهای شیمیایی، الکتریکی و الکتروپولیش

 • لحیم کاری سخت (بریز)

 • آبکاری

 • اتصال سرامیک به فلز

 • جوش قطعات فلزی با روشهای پیشرفته مانند لیزر و پرتو الکترونی

 • خدمات انواع کوره از قبیل هیدروژنی، اکسیدی، القایی و گاززدایی

گروه مواد پیشرفته مشتمل بر زیر گروه های جوشکاری و لحیم کاری سخت ، سرامیک، کاتد، هیتر و پوشش دهی است. این گروه، با داشتن تجربیات سالیان خود در زمینه مواد و متالورژی و بهره ­گیری از تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته، در زمینه­ های عنوان شده آمادگی ارائه مشاوره و اجرای پروژه ­های صنعتی و پژوهشی را دارد.

سرامیکهای پیشرفته

سرامیک‌های پیشرفته، نسل جدیدی از سرامیک‌ها هستند که با دارا بودن خواص بهتر نسبت به سراميک‌هاي سنتي، امروزه کاربردهاي زيادي را به خود اختصاص داده‌اند. این گروه از سرامیکها، به دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی همچون پایداری در دماهای بالا، استحکام فشاری زیاد، مقاومت بالا در برابر خوردگی، خواص مغناطیسی و الکتریکی منحصر به فرد و سایر خواص در بسیاری از صنایع در فهرست اجزای بسیار مهم قرار گرفته‌اند.

قطعات آلومینایی

امروزه تقاضای روزافزون صنایع مختلف نسبت به مواد با قابلیت بالاتر و خواص بهتر، منجر به طراحی و توسعه مواد گوناگون از جمله سرامیک‌های مهندسی شده است. در اینجا اهمیت نقش سرامیکهایی که دارای ویژگی‌های منحصر به فرد هستند به روشنی قابل درک است. مثال مناسبی در این زمینه، اکسید آلومینیم (Al2O3) یا آلومینا است. آنچه آلومینا را نسبت به سرامیکهای مهندسی دیگر متمایز می‌سازد و باعث شده است که از پرکاربردترین آنها به حساب ‌آید آن است که این ماده علاوه بر خواص مکانیکی مناسب، دارای خواص فیزیکی مطلوب و قیمت مناسب نیز می‌باشد.

پوشش دهی فلزی سرامیکها

با پوشش یک لایه و ایجاد یک اتصال شیمیایی- مکانیکی بین ماده متالایزه و پایه سرامیکی، یک لایه قابل لحیم کاری بر روی سرامیک ایجاد می شود که به کمک این لایه، اتصال سرامیک به فلز امکان پذیر می شود.

   • عملیات فلزینه کردن سرامیکهای اکسیدی برای آماده شدن برای اتصال دهی
   • مشاوره در زمینه انتخاب پودر مناسب برای عملیات فلزینه کردن سرامیکهای اکسیدی

اتصال دهی

هر نوع اتصال با توجه به خواص مورد نیاز و شرایط کاری باید خواص ویژه ای داشته باشد. این شرایط می تواند سیکل های حرارتی، دما و فشار بالا، تنش زیاد، لرزش، اتمسفرهای اکسیدی و احیایی و محیط های خورنده باشند. با انتخاب صحیح تکنیک اتصال، طراحی اتصال و نوع فیلر می توان اتصالاتی با خواص قابل قبول فیزیکی و مکانیکی، حتی بهتر از خواص ماده پایه ایجاد کرد.

آبکاری

آبکاری از روشهای تکمیل سطح مواد است که به منظورهای مختلفی از جمله مسائل تزیینی، بهداشتی و مکانیکی اعمال می شود و با استفاده از آن می توان خواص خوردگی، سایشی و ترپذیری فلزات را بهبود بخشید و هزینه تولید را با توجه به عمر نهایی کاهش داد.

تمیزکاری انواع قطعات به روشهای شیمیایی، الکتریکی و الکتروپولیش

 یکی از پارامترهای مهم در پوشش دادن و اتصال دهی قطعات، میزان تمیزی سطح است. طبیعت فیزیکی و شیمیایی سطح فلز در کیفیت پوشش فلزی اعمال شونده بر فلز و استحکام اتصال قطعات، بسیار موثر است. به عبارت دیگر اعمال پوشش با کیفیت بالا، به آماده سازی سطح فلز اصلی بستگی دارد.

مشاوره جوش

یکی از خدمات این بخش مشاوره جوش می باشد. طراحی اتصال برای جوشکاری، طراحی الکترود و فیلر متال جوشکاری، طراحی فیکسچر جوشکاری و سایر مشاوره های مورد نیاز برای دستیابی به یک جوش مناسب در این بخش قابل ارائه می‌باشد.

تدوین فرمهای WPS و PQR برای اجرای پروژه‌های جوشکاریهر اتصال جوشکاری برای اجراء و تأیید نهایی نیاز به فرم WPS و PQR بر اساس استانداردهای جوشکاری می‌باشد. این خدمت در بخش مواد پیشرفته قابل ارائه می‌باشد.

پوشش‌دهی مواد نارسانا به روش الکتروفورتیک

پوشش‌های رسانا به روش‌های معمول آبکاری الکتریکی که عبارتند از الکترولیز و الکترولس قابل دستیابی می باشند. ولی اعمال پوشش‌های نارسانا از قبیل پوشش‌های اکسیدی با استفاده از این روشها امکان‌پذیر نیست. روش الکتروفورتیک راه حل اعمال این نوع پوشش‌ها می‌باشد. به‌عنوان مثال این بخش توانایی اعمال پوشش آلومینا بر روی مولیبدن را دارد.

ساخت و طراحی انواع هیتر

با توجه به تجربه ساخت لامپ TWT در این شرکت و نیاز به هیتر هلیکس تنگستنی و شکل نسبتاً پیچیده آن، بخش مواد پیشرفته به توانمندی قابل توجهی در ساخت این نوع هیتر و بالطبع انواع دیگر هیتر که شکل و طراحی ساده‌تری دارند، دست یافته است. این نوع هیترها در دستگاههای مهمی از قبیل لامپ اشعه ایکس، گیجهای اندازه گیری خلأ، لامپهای مخابراتی، سایر لامپهای الکترونیکی خلأ، میکروسکوپ الکترونی روبشی و … کاربرد دارند.

خدمات جوش لیزر با حداکثر توان 60 وات

دستگاه جوش لیزر با توان حداکثر 60 وات در بخش مواد پیشرفته وجود دارد که با آن اعمال جوشهای ظریف در اتصالات فلزی مختلف امکان‌پذیر می‌باشد.

خدمات جوش EBW

دستگاه جوش EBW ساخته شده در شرکت گسترش کاربرد باریکه الکترون با حداکثر ولتاژ KV85 و حداکثر توان KW20 قادر به اتصال فلزات مختلف بدون نیاز به فلز پرکننده می‌باشد. با این دستگاه حداکثر عمق جوش mm60 در فولاد امکان‌پذیر می‌باشد.