مخابرات

 • گروه مخابرات

  مدارات مایکروویو،طراحی لامپ های خلأ

 • ابزارهای محاسبات عددی

 • طراحی و شبیه سازی دستگاه های الکترونیک خلأ

 • المان های فعال مخابراتی

 • المان های غیر فعال مخابراتی

گروه مخابرات:

این گروه که با محوریت لامپ­ های مایکروویو شکل گرفت، اکنون پس از نزدیک به 10 سال تجربه در این حوزه، در چندین حوزه ­ی دانشی دیگر نیز تجربه کسب کرده است؛ به طوری که تمام طراحی­های الکترومغناطیسی و محاسبات دینامیک باریکه در این گروه تخصصی انجام می ­پذیرد. با فراهم بودن زیرساختِ تست و اندازه ­گیری تا فرکانس 20 گیگاهرتز ، این گروه تجربه و دانش وسیعی در حوزه ­ی مخابرات میدان کسب کرده است. از جمله فعالیت­ ها و تجربیات تخصصی این گروه می ­توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • تسلط بر دانش طراحی لامپ­ های TWT، Klystron و مگنترون در حوزه ­ی تحلیل و طراحی
  • تسلط بر دانش تحلیل و طراحی شتاب ­دهنده ­های خطی
  • تجربیات متعدد در طراحی و ساخت المان­های فعال و غیرفعال مخابراتی
  • اندازه ­گیری­های دقیق و علمی مشخصات مواد تا فرکانس 20 گیگاهرتز

المان­های غیرفعال مخابراتی:

فعالیت متخصصین این گروه در حوزه ­ی طراحی و ساخت المان­های غیرفعال مخابراتی به تحقق تعداد متنوعی از المان­های موجبری نظیر کوپلرها Power Loads، Termination، Attenuator، Flexibale WG، Twist، شیف­ت دهنده فاز و Adapter در باندهای S تا K شده است که می­ تواند بنابر درخواست در اختیار مشتریان قرار گیرد. اما المان­های غیر فعال مایکرواستریپ نیز از قلم نیفتاده است و طراحی و ساخت فیلتر میان­گذر، خطوط تاخیر و هایبریدهای 90 درجه ازجمله این تجربیات است.

المان­های فعال مخابراتی

پیاده­ سازی المان­های فعال در باند L تا X از تجربیات و توانمندی­ های بخشی از متخصصین این گروه محسوب می­ شود. پیاده ­سازی تقویت­ کننده­ های کم توان، آشکارساز­های فوق پهن باند و میکسرها از تجربیات و محصولات متخصصین این گروه بوده است.

طراحی و شبیه­ سازی دستگاه­های الکترونیک خلأ

با پشت سر گذاشتن چندین سال چالش علمی در حوزه ­ی شبیه ­سازی دستگاههای الکترونیک خلأ، اکنون این گروه توانمندی ارائه ­ی دقیق­ترین شبیه­ سازی­ها در این حوزه را دارد. استفاده از چندین نرم­ افزار و روش و همچنین تسلط علمی در چگونگی انجام این محاسبات در نرم­ افزارها، همیشه این امکان را داده است تا از صحت نتایج به روش­های علمی اطمینان حاصل کنیم. چندین سال تجربه در تست و ساخت دستگاه­های الکترونیک خلأ اکنون ما را قادر ساخته تا شبیه­ سازی­هایی مطابق با واقعیت ارائه کنیم. از جمله نرم ­افزارهای مورد استفاده توسط متخصصین گروه می­ توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • CST Studio Suite
  • MAGIC Code
  • ANSYS
  • HFSS
  • MAXWELL

  ابزارهای محاسبات عددی

  پس از قریب به یک دهه استفاده از نرم ­افزارهای تجاری نظیر CST، MAGIC و … متخصصین این گروه مانند بسیاری از پیش کسوتان این عرصه در جهان، به این نتیجه رسیده ­اند که نرم­افزارهای تجاری به علت محدودیت­ ها و روش­های عددی مورد استفاده نمی ­تواننند مرجع خوبی برای طراحی باشند. از همین رو در سال­های اخیر توسعه­  ی چندین ابزارمحاسبات عددی جهت فراهم کردن بستری کامل برای طراحی طیف وسیعی از دستگاه ­های الکترونیک خلأ در دستور کار قرار گرفته است.

  1- ابزار طراحی تفنگ الکترونی و کلکتور
  این ابزار با بهره گیری از روش المان محدود، با پیاده سازی الگوریتم PIC قابلیت محاسبه ی دینامیک باریکه در حوره ی زمان و حالت پایدار، جهت شبیه سازی و طراحی تفنگ الکترونیDC، تقنگ الکترونی RF و کلکتور را داراست. این کد محاسباتی فعلاً در حالت دو بعدی پیاده سازی شده است، از سلول ها مثلثی در مختصات کارتزین و استوانه ای استفاده می کند و دقیق ترین الگوریتم های مسیریابی ذرات را به کار بسته است.

  2- ابزار محاسبه گر مقادیر ویژه
  این ابزار با استفاده از روش انتگرال محدود (FIT) و به کارگیری سلول های 6 وجهی در مختصات کارتزین و استوانه ای کار می کند. مقادیر ویژه توسط روش جاک.بی دیویدسون (JDM) محاسبه می شوند. با چنین ابزاری می توان منحنی پاشندگی ساختارهای الکترومغناطیسیِ تیوب های خلأ نظیر TWT، Magnetron و شتاب دهنده خطی را به راحتی و دقت محاسبه کرد. استفاده از مختصات استوانه ای و به کارگیری چندین هسته ی پردازنده به نرم افزار توانایی پیشه گرفتن در دقت و سرعت در رقابت با نرم افزارهای تجاری را داده است.

  3- ابزار تحلیل غیرخطی TWT
  این ابزار اکنون با حل معادلات دیفرانسیل غیر خطی برای Helix TWT قابلیت محاسبه ی دقیق و سریع نتایج این برهمکنش اعم از بهره، توان، نقطه اشباع و … را داراست. این نرم افزار با استفاده از معادلات یک بعدی و فضای لاگرانژین پاسخ حالت پایدار سیستم را در چند ثانیه محاسبه می کند؛ پاسخی که با نرم افزارهای تجاری استحصال آن ده ها دقیقه به طول خواهد انجامید. این ابزار توانمندی طراحی TWT های مدرن امروزی با راندمان های بالا را به کابران خواهد داد.

  کپی رایت - Ebadgroup